Milé šumické dřinkové hody

Milé šumické dřinkové hody

Ani jsme se nenadáli a opět jsou za námi další šumické dřinkové hody a ty se opět skvěle vydařily.

Máme tam nahoře asi nějaké větší zastání, neboť ačkoli sobotní ráno nenasvědčovalo pěknému počasí, ve 14 hodin lusknutím prstu se obloha rozestoupila a vysvitlo slunce, které nás hřálo po celou dobu kulturního představení.   

V pátek se jako vždy a pravidelně hody zapalují na hasičském hřišti SKALKA, kde nás výrazným rockovým zvukem a hlasem potěšila kapela Scarlet Rose, kdy hodová zábava byla organizačně spojena s naší Tělovýchovnou jednotou Šumice v roli organizátora. Zábava trvala do pozdních nočních hodin a myslím si, že splnila u přítomných příznivců tohoto hudebního žánru své očekávání.  

Tak jako každý rok se snažíme oslovit folklórní soubory, které nás kulturně nejen obohatí, ale hlavně pobaví. Sobota odpoledne tak patří kulturnímu vystoupení na návsi před hospodou a jako každý rok se organizace odehrává zcela v režii našeho „kulturního referenta“ Borka Pappa, který je prostě již na tyto události profík.    

Hlavním hostem sobotního kulturního odpoledne byl Folklorní soubor Kopaničiar z Myjavy, který nám opět dokázal, že slovenská kulturní tvorba má nejen bohatou historickou tradici, ale hlavně že tyto soubory to mají, jak se říká „v krvi“, s vysokým temperamentem. Tolik všemožných zvedaček tanečnic při zpěvu účinkujících má můj velký obdiv a jejich vystoupení se mohu jen poklonit a smeknout. Folklórní soubor Kopaničiar má dlouholetou tradici (založen 1955), vystoupili mezinárodně na několika kontinentech a u nás ukázali krásu, která se nezapomíná. Jako další host byl mužský pěvecký sbor Chotár z naší partnerské obce Horná Súča, kteří za doprovodu několika heligonek rozezpívali i diváky v obecenstvu, kterých se sešlo opět více než 3 stovky, za což jsme velmi rádi, neboť pro lidi to rádi děláme. Sice v roce 1993 došlo k rozdělení našich republik, ale Slovensko a Slováci zůstávají v našich srdcích a mysli, a to i z důvodu, že je máme nedaleko, hned za kopci Bílých Karpat. Dalším hostem byla cimbálová muzika Olšava a sólisté z Uherského Brodu, kteří také podtrhli naše bohaté kulturní folklórní vystoupení. Mezi další hosty patřila také taneční skupina Crazy Flappers z Luhačovic s tanci charlestonu, který obohatil náš kulturní program se svou inovací i v oblasti dobové módy. Samozřejmě na šumických hodech nesměly chybět ani naše spolky, a to jak naši muži Dřinkaři, tak Flekaři a v závěrečné části také všem známá hudební skupina Mudrlanti, která pro návštěvníky hrála až do nočních hodin. Cimbálová muzika Olšava se po svém vystoupení na návsi následně přesunula do Trchalíkovy usedlosti, ve které pokračovali ve svém představení s ochutnávkou sušených švestek, pečeným chlebem, burčákem a buchtami, které připravil Petr Janíček se svou rodinou. I když bylo v noční době již poměrně chladno, nevím, zda zkrácený noční klid obecní vyhláškou do 2 hodin ráno stačil, toť otázka. Za sebe mohu říci, že s šumickým hodováním jsem nadmíru spokojen a doufám, že jste si to užili stejně jako já.   

Šumické hody jsou spojeny také s otevřeným muzeem a Hasoňovou chalupou pod taktovou naší vždy ochotné paní Jany Živnéřové, ve které probíhala během soboty i neděle výstava obrazů paní Marie Sedlářové a ukázka výroby a prodej vinutých perel od paní Terezy Dokoupilové. Jelikož je Hasoňova chalupa i muzeum velmi blízko místu na návsi, kde se odehrával kulturní program, i zde se očekávala velká návštěvnost, které jsem byl v neděli odpoledne sám přítomen.   

Na odpolední počasí ze soboty navázala i slunná, teplá neděle a při mši svaté, kterou vedl děkan a farář z farnosti Uherský Brod otec Jan Hrudík, se sešly desítky krojovaných Šumičanů, kteří mi udělali velkou radost. Krojovaných byl i značný počet nejmenších dětí a radost tak byla o to větší. Slavnostní atmosféru nedělního dopoledne podtrhla hrou jako každým rokem dechová hudba Olšavanka pod vedením Lubomíra Veleckého, vně i uvnitř našeho kostela Narození Panny Marie.

Hodový víkend si samozřejmě nemůžeme představit bez fotbalu, který je součástí hodových oslav. Fotbalové zápasy proběhly se střídavým úspěchem, obě žákovská mužstva vyhrála a dorost s muži bohužel prohrál, ale to je prostě sport.

Děkuji pořadatelům všech vyjmenovaných akcí, děkuji všem účinkujícím sobotního kulturního vystoupení, které mělo pozitivní ohlas. Speciální poděkování patří Borku Pappovi za jeho excelentní moderátorskou práci. Také děkuji všem, kteří přišli v neděli na mši svatou v krojích a pozvedli tak kulturní uvědomění hodových slavností na vysokou úroveň kulturního dědictví naší obce.

Poděkovat speciálně chci všem zaměstnancům obecního úřadu, neboť bez jejich výrazného přičinění by žádné hody nebyly myslitelné. Svými společnými silami se podíleli jak na přípravě hodových oslav, ale také na jejich hladkém průběhu a mají lví podíl na tom, že spokojeni nejsou jen diváci kulturního programu, ale také naši hosté, o které se vzorně celou dobu starali. Děkuji převelice. Už nyní se těším na hody příští, neboť náš bohatý kulturní program šumických hodů je vždy pro mě velkým zážitkem, který ve mne zanechá výraznou stopu na velmi dlouhou dobu.      

Josef Podešť, váš starosta

fotogalerie ze sobotního odpoledne zde

fotogalerie z hodové neděle zde

 

Datum vložení: 8. 9. 2025 9:00
Datum poslední aktualizace: 8. 9. 2025 14:42
Autor: Správce Webu