Obec Šumice
Šumice čp. 400
687 31 Šumice
IČ: 00291404
Č. účtu: 4722721/0100
ID Datové schránky: j98br7q
Duchovní správce: P. Milan Ryšánek
Fara existovala v obci již v době předhusitské. Kolem roku 1526 sem přesídlil z Mysločovic farář Emerich. Ve druhé polovině 16. století se stala fara protestantskou a působili zde čeští bratři. V roce 1619 tu byl pastorem Augustin Mospey. Po Bílé hoře v roce 1635 spravovali faru dominikáni z Uherského Brodu. Původní kostel Narození Panny Marie stojící uprostřed vesnice pocházel z roku 1861. V roce 1896 byla vyměněna podlaha, nové omítky, pořízena křížová cesta a odvodnění terénu kolem kostela. V roce 1899 při prudké vichřici byla stržena původní dřevěná věž a ještě v témže roce byla vyzděna nová. V této podobě zůstal beze změny až do roku 1973, kdy kvůli instalaci nových věžních hodin byla věž nadezděna o 1 metr.
Kolem roku 1950 za působení kněze Františka Josefíka se šumická farnost rozhodla postavit nový kostel. Jako náhradní prostor pro bohoslužby po dobu výstavby kostela byla určena místnost na faře, která v minulosti sloužila farnímu hospodářství jako stodola. Ze sbírek farníků byly postupně nakupovány cihly a vápno. Vzhledem k tehdejším poměrům nebyla stavba kostela povolena a nakoupený materiál byl použit na stavbu kulturního domu a okolních kravínů. Po dokončení stavby kulturního domu v roce 1961 začala být dvorana využívána jako tělocvična pro místní základní školu.
Po roce 1989 byla dvorana a další přilehlé prostory v rámci restituce v roce 1995 vrácena církvi a v roce 1998 byla tělocvična přestěhována do kulturního domu. Po příchodu kněze p. Vincence Sváka do naší obce se znovu započalo s přípravou stavby kostela. Památkový úřad v Uherském Hradišti však trval na zachování původní presbytáře a sakristie. V únoru 1989 práce započaly. Varhany byly demontovány a uloženy na faře. Oltář, obětní stůl a lavice byly přestěhovány do dvorany. První bohoslužba ve dvoraně byla 9.3.1998. Následovala demolice kostela a jak se později ukázalo bylo nutné z technických důvodů zbourat i presbytář a sakristii. Zůstala pouze věž. Do konce listopadu byla tato část kostela pod střechou. Na doporučení části šumických stavebních odborníků se nakonec rozhodlo i o zbourání věže. Zvony byly přemístěny na provizorní konstrukci na farní dvůr. Na konci roku 1998 byla věž zbourána. Nová věž byla postavena v roce 1999 a její hrubá stavba byla dokončena v srpnu. Do báně byly uloženy dokumenty, které byly v původní báni z let 1861, 1896 a 1964. Dále tam byly uloženy písemné dokumenty o stavbě kostela z roku 1998 a 1999. V neděli 25. června 2000 pak byl nový kostel slavnostně vysvěcen olomouckým arcibiskupem a metropolitou moravským mons. Janem Graubnerem.
P. Milan Ryšánek, farář v Šumicích, administrátor v Rudicích:
"Prvního srpna 2021 jsem poprvé sloužil mši svatou v šumickém kostele, a taky v Rudicích. Byl jsem mile přivítán místními farníky. A taky následně farníky v Rudicích, o bohoslužbě téže neděle. Přicházím sem jako duchovní správce obcí těchto farností s pověřením arcibiskupa Olomoucké arcidiecéze otce Jana. Jdu sem v 30. roce svého kněžského života a po osmnácti letech působení v Konici, v prostějovském okrese, (taky ve farnostech Jesenec a Skřípov). Mám za to, že zde nebudu tak dlouho, jako v předešlých farnostech, to ví jen Pán Bůh, jak to bude. Ale přesto se budu s vámi občany obcí těchto jmenovaných farností někde potkávat, na ulici, při různých akcích, a hlavně v kostele, kde bych nejen sloužil pohřební mše svaté za Vaše blízké, ale poskytoval bych i jiné duchovní služby, jak vyplývá z poslání kněze působícího ve farnosti – faráře, být „duchovním otcem“.
Rád bych Vás všechny bral jako jedno společenství., ať už farníky (všechny katolicky pokřtěné křesťany v obci… jo, jste moje „ovečky“…), nebo všechny „sousedy“, ať už bydlíte v kterékoliv ulici.
Rád bych Vám byl užitečný ve své službě… jestli se nám společně, s milostí Boží, podaří něco udělat, tak ať je to k dobru všech a oslavě Boží. Kéž máme s čím před Pána Boha předstoupit. Před ním se určitě všichni objevíme…"
Farní list PRAMEN:
Spolupracujeme