Obec Šumice
Šumice čp. 400
687 31 Šumice
IČ: 00291404
Č. účtu: 4722721/0100
ID Datové schránky: j98br7q
Když se po válce hospodářská situace trochu stabilizovala, na popud politické organizace československých socialistů vyšla iniciativa zbudovat pomník padlým spoluobčanům. Sbírka mezi občany trvala 2 léta, přispěli též jiné spolky a obecní pokladna.
Pomník byl umístěn při státní silnici, o něco blíže než je stávající. Vytesal jej sochař JAROSLAV LUŽNÝ z UH. BRODU, náklad na pomník činil 8000 Kč a byl za velké účasti obyvatel vysvěcen v létě 1923.
Jednalo se o komolý jehlan 5 m vysoký. V horní části jehlanu je reliéf Kristovy hlavy a meče, taky tabulka se jménem hrdiny bitvy u ZBOROVA KARLA BORÝSKA. V dolní části byl vytesán reliéf pěšáka v plné polní výzbroji u hrobu padlého kamaráda. Po stranách jména všech 38 Šumičanů padlých na bojištích 1. světové války. Byl zřízen i fond na opravu pomníku, v roce 1939 činil 600 Kč a byl uložen v místní Raiffeisence.
Pomník byl v roce 1948 zbourán a byl nahrazen novým společným obětem 1. a 2. světové války, z pískovce byl vytesán pomník Rumunům.
Na místním hřbitově na svého v ITÁLII padlého předka má vzpomínku už jen rodina HŘIBOVA-TRAFIKANTOVA.
Vzpomínka z obecní kroniky na padlé v 1. světové válce - IN MEMORIAM:
Končím kapitolu o účasti Šumičanů ve světové válce vroucím přáním, aby tento můj skromný a zdaleka ne úplný zápis udržoval u pokolení budoucích vděčnou vzpomínku na vás, vy mrtví, kteří spíte svůj věčný sen v Karpatech či v Alpách, na vás kteří jste bojovali za svobodu naší vlasti na nekonečných pláních Sibiře, na Monte Altissimo, či u jezera Gardského, na vás všechny vojáky světové války 1914 - 1918, kteří jste svou smrtí nebo svým několikaletým bojem, strádáním a utrpením umožnili nám bohda lepší a radostnější život ve svobodné Československé republice. Běda potomkům, odvrhnou-li vaše ctnosti - statečnost a lásku k vlasti. Věřím však pevně, že potomci vojáků světové války tyto vlastnosti svých otců podrží.
Zdroj: Obecní kronika, Vojenský historický ústav, Vojenský ústřední archiv
STANISLAV PTÁČEK
Spolupracujeme