Obec Šumice
Šumice čp. 400
687 31 Šumice
IČ: 00291404
Č. účtu: 4722721/0100
ID Datové schránky: j98br7q
2. světová válka přinesla v historii válek dosud největší oběti na lidských životech. Rozsah lidského utrpení obětí 2. světové války nemá v historii lidstva obdoby. Celkové ztráty na obětech války se odhadují na 72 mil. obětí. Z toho bylo 47 mil. civilních obětí a 25 mil. vojenských obětí.
Ztráty jednotlivých válčících stran byly nepoměrné. Země OSY, které válku rozpoutaly, to je Německo, Itálie a Japonsko, měly 11 mil. obětí. Země spojenců měly dohromady 61. mil. obětí. Největší ztráty na životech měl Sovětský svaz, 23 milionů. Německo, které válku rozpoutalo, mělo 7,5 milionů obětí. V 2. světové válce zahynulo 365.000 československých občanů.
To je celkem 30 obětí 2. sv.války z řad občanů obce Šumice
Řada občanů byla vězněna v nacistických žalářích za odbojovou protiněmeckou činnost. Prvním zatčeným a uvězněným byl starosta Šumic z odobí 1928-1941, poslanec 1. republiky, šumický rodák
Téměř tři týdny trvaly před 72 lety osvobozující boje v našem okolí, na Uherskobrodsku a Hradišťsku. Rudá armáda spolu s rumunskou armádou útočila na německé pozice ze dvou směrů. Nejvíce se bojovalo na moravsko-slovenském pomezí, tam fronta stála od 13. až do 26. dubna. K průlomu došlo právě 26. dubna, kdy byl osvobozen Uherský Brod. Na konci dubna se fronta na několik dní zastavila před Uherským Hradištěm.
Někdy je uváděný datum osvobození Šumic 1. květen 1945. Německé vojsko opustilo Šumice v noci z 30. dubna 1945, 1.května 1945 vstoupili do Šumic první vojáci osvobozenecké armády. Jako první vstoupili do osvobozených Šumic příslušníci rumunské armády.
Role Rumunska nebyla v 2. světové válce jednoznačná. Vývojem situace na evropských bojištích se z Rumunska, spojence hitlerovského Německa, stal v závěru 2. světové války spojenec Sovětského Svazu.
Rumunsko, spojenec fašistického Německa, se aktivně účastnilo bojů na východní frontě. Po Německu a Itálii patřilo k třetímu nejpočetnějšímu účastníku bojů na východní frontě. Na východní frontě mělo Rumunsko nasazených až 30 divizí. Na základě válečného vývoje v Evropě a po provedeném puči v Rumunsku, uzavřelo 12. srpna 1944 Rumunsko příměří se Sovětským Svazem, přešlo na jeho stranu a do konce války už bojovalo pod velením a po boku Rudé armády.
Na území Slovenska a Moravy rumunská armáda osvobodila 1172 osad, obcí a měst. Přesto nezískalo Rumunsko od spojenců status spoluválčící strany, na rozdíl od Itálie, která se také v konci války angažovala po boku spojenců. Celkové ztráty Rumunska na obou frontách byly 600.000 životů. Při osvobozování Šumic padli 4 rumunští vojáci, byli pochováni na šumickém hřbitově a po válce byli v roce 1946 exhumováni a převezeni do své vlasti. Obec Šumice přesto na rumunské vojáky nezapomíná a původní hrob stále udržuje. Na pomník padlých rumunských vojáků byl použit původní pomník padlých 1. světové války, který stál u kostela. V roce 1945 také tragicky zahynul na území Šumic jeden voják Rudé armády. Byl pochovaný na šumickém hřbitově a v roce 1946 byl exhumován a převezen do společného hrobu. V dubnových bojích padlo na území Šumic 11 německých vojáků, také byli pochováni na šumickém hřbitově. Na šumickém hřbitově byl hrob německých vojáků hned vedle hrobu rumunských vojáků. Ostatky německých vojáků byly exhumovány v 90. letech 20. století a převezeny na společný hřbitov v ČR.
Také dnes, v 21. století, se v různých částech světa stále válčí. Trpí civilní oběti, umírají vojáci. Zabití vojáci nakonec spočinou v cizí zemi, pochováni bok po boku. Tak, jak tomu bylo symbolicky kdysi na hřbitově v Šumicích. Připomínat si historii 2. světové války je důležité, ale i poučné. Každý rok musíme vzpomenout na všechny oběti této strašné války. Každý rok musíme vzpomenout i na oběti z řad šumických občanů. Každý rok musíme vzpomenout na ty občany, kteří porobu nepřijali a proti okupantům bojovali.
Čest jejich věčné památce.
Text: Josef Jančář
Fotky rumunských vojáků: Antonín Slíva, zapůjčila Helena Synčáková
Spolupracujeme