Navigace

Obsah

Pár slov od nového pana faráře Jana Lisowského

Typ: ostatní
Pár slov od nového pana faráře Jana LisowskéhoPár slov od nového pana faráře Jana Lisowského
Milí farníci a všichni šumičtí občané,
před měsícem nastaly ve farnosti změny. Po 10 letech působení odešel P. František Foltýn do Doloplaz u Olomouce a otec arcibiskup rozhodl, že právě já mám působit v Šumicích a Rudicích. Po načerpaných zkušenostech ve farnostech Napajedla, Otrokovice, Březolupy, Suchdol - Jednov, Zborovice, je to pro mne nová výzva. Na Šumice jsem se těšil z mnoha důvodů, ale především proto, že je to Slovácko a zdejší lid je více nakloněn Pánu Bohu, je velmi pracovitý a veselý a rovněž je to lid obětavý. A musím říct, že jsem to poznal od prvních okamžiků svého působení ve farnosti. Jsem Vám velmi vděčný za každý projev Vaší náklonnosti, pomoci, vstřícnosti. Mohl jsem navštívit mnohé z Vás a vždycky si z Vašich rodin odnáším velmi pěkné zážitky a vzpomínky.
Před námi je jeden z nejdůležitějších svátků v roce - pro farnost a pro celou obec. Hody - to je příležitost k setkání v rodině, v kostele, na ulici. Je to čas hodování a radosti. Všechno kolem nás je křehké; i my dneska jsme, ale zítra, za měsíc, za rok už být nemusíme. Tím víc si těchto okamžiků važme. Slovácko je místem, kde se kumulují lidové tradice. Vím, že to něco obnáší a něco stojí, ale chci Vás všechny povzbudit, abychom veškeré tradice udržovali, ať je to hodová zábava, mše svatá a jiné akce. Byl bych rád, kdyby se v obci konaly hody s právem. To vše přece patří ke zdejšímu životu, kultuře a tradici. Mladí lidé, kteří žijí v naší obci, jsou jistě ochotni ledacos udělat, jenom to možná chce, abychom je povzbudili a někdy i pomohli.
Na závěr se obracím k Vám všem, kteří máte doma kroj… Prosím, oblečte si tento kroj a přijďte v něm na mši svatou. Právě ve mši svaté chceme Pánu Bohu poděkovat za své křesťanské kořeny, za ty, kteří mezi námi nejsou, a zrovna do této obce přinesli slovácké tradice. My žijeme z jejich odkazu. A to nejsou nám neznámí lidé, ale jsou to naši dědové, babičky, rodiče, kteří pro to žili a chtěli nám tu krásu odkázat. Nedívejme se na jiné obce, jak to tam funguje či nefunguje. Šumice to je náš kraj, náš domov. Zde máme své pěkné tradice a tady je i mnoho lidí, kteří mají dobrou vůli a chtějí, aby tato obec byla tak pěkná a krásná, jak pěkný a krásný je náš kostel. Tak do toho!!! Nebojme se. Těším se na setkání s každým z Vás.
Váš o. Jan Lisowski

Vytvořeno: 4. 9. 2013
Poslední aktualizace: 29. 8. 2017 14:18
Autor: Správce Webu