Navigace

Obsah

MÁME RÁDI PŘÍRODU a BOBRY(?)

Typ: ostatní
MÁME RÁDI PŘÍRODU a BOBRY (?). 1 Výskyt bobra evropského (Castor fiber) pozorujeme na šumickém katastru od roku 2011. Bobr, který je chráněným živočichem, je v ČR rozšířen především na Moravě. V roce 2010 bylo na území ČR odhadem 2200 jedinců, vloni už to bylo asi 8500 bobrů.

V Šumicích je největší populace asi 5ti bobrů v lokalitě rybníků Evropské významné lokality OVČÍRKA. Na horním toku Olšavy byly pozorovány v zimě 2022 ohryzy pobřežních porostů. Na dolním splavě byl v zimě zachycen úhyn bobra. Názory na působení bobra v naší krajině jsou rozdílné. Příznivci rozšiřování bobra zdůrazňují, že bobr evropský historicky patří do naší fauny a nazývají jej vodohospodářským inženýrem, který je fascinuje svou schopností aktivně měnit charakter prostředí, ve kterém žije. Druhá skupina obyvatel se nad takovým názorem usmívá a jmenovaný přínos bobrů pro naši kulturní krajinu zpochybňuje.

V naší přírodě to nejsou jenom bobři, kdo tady už dlouho nežil. Obecně lze konstatovat, že se naše životní prostředí mění k lepšímu. To dokazuje výskyt rozmanitých druhů fauny a flóry, která se na šumickém katastru vyskytuje. Z flóry zmíním vzácný snědek kulatoplodý, to je skutečná rarita. Lilie zlatohlavá je také hezká a ne běžná květina. Pravidelným návštěvníkem Olšavy je čáp černý, který hnízdí v okolních lesích. Není ani velkou vzácností pozorovat nad Šumicemi orla královského. Fotka v příloze je z dubna 2022. Na podzim k nám pravidelně zalétají invazní ořešníci kropenatí, v zimě nás zase naštívila osamocená husice nilská. Šumičtí rybáři vyfotili fotopastí v roce 2019 vydru říční přímo v areálu rybníků. Na katastru se vyskytují různé druhy denních motýlů, kteří se zde již nevyskytovali. Za všechny jmenuji poměrně vzácného pestrokřídlece podražcového. Ten tu ale žije trvale.  Začali se také objevovat velcí perleťovci nebo přástevník kostivalový.

Účelem článku je stručně informovat o přírodě kolem nás, která se nenápadně proměňuje. Věřím, že k lepšímu. Obecně platí, že všeho moc škodí. To, myslím, sedí například na přemnožené daňky, ale možná i na chráněné bobry. V úterý jsem na rybnících vyfotil pravděpodobně březí samici bobra, můžeme tedy očekávat další přírůstky. Po zimní „ohryzové kalamitě“ ještě nějaké pobřežní porosty kolem rybníků zbyly.

 

Text a foto Josef Jančář

Většina fotek byla pořízena na šumickém katastru

 


Vytvořeno: 26. 5. 2022
Poslední aktualizace: 30. 5. 2022 9:11
Autor: Ing. Josef Jančář