Navigace

Obsah

Nová dlažba na hřbitově

Typ: ostatní
Nová dlažba na hřbitověKdyž napíšu, že na hřbitově je nová dlažba, každý může namítnout: „…to je ale novinka!“ . Samozřejmě, že tuto skutečnost ví asi každý, každý ale neví, že na realizaci nového vydláždění mezihrobových chodníků finančně přispěl Zlínský kraj. A je slušné a žádoucí, každému přispěvateli do obecní pokladny poděkovat a veřejnost o této skutečnosti informovat. Bývá tomu tak i u jiných akcí s dotacemi. U parků a hřišť vídáváme informační cedule, které informují, že na danou akci přispěl ten a ten.

Kritici současné dotační politiky, ke kterým se počítám i já, namítají. Je to jenom taková hra. Finanční prostředky, které stát vybere formou různých daní, a které mají sloužit k rozvoji jednotlivých regionů, měst a obcí se částečně obcím vrací ve formě různých dotací. Samozřejmě ne všem, je to tedy nepoměrné. Některá obec „utře nos“. Evropské dotace nejsou výjimkou a názor, že „to nám platí Evropa“ je jenom nepochopením daného stavu a toku členských příspěvků jednotlivých států do EU a zpět. Samozřejmě, že poměr „dal - přijal“ se v závislosti na úrovni národní ekonomiky každého člena EU mění.

Zpět ale k naší krajské dotaci. Jedna z podmínek příjmu dotace je její následná povinná publicita. Přesně tak tomu je i v případě naší dotace od Zlínského kraje. Plním jednu z podmínek smlouvy se Zlínským krajem a veřejnosti oznamuji:

  • Název akce: REVITALIZACE HŘBITOVA v ŠUMICÍCH
  • Projektant: Ing. Jaroslav Kunčík
  • Investor: Obec Šumice
  • Zhotovitel: HS Stavby s.r.o. Uherský Brod
  • Celková náklady stavby: 1.143.463 Kč
  • - z toho náklady Obce Šumice: 686.463 Kč
  • - z toho dotace Zlínského kraje: 457.000 Kč

Závěrem konstatuji. Stavební práce byly provedené v dobré kvalitě. Stavební firmu HS Stavby s.r.o. z Uherského Brodu, kterou vede pan Ladislav Hasoň, rodem ze Šumic, za provedené práce chválím.

Chválím také Zlínský kraj za dotační politiku, kterou vyplňuje mezery ve struktuře přemíry jiných dotačních evropských a národních titulů, které obce jako Šumice vůbec nepotřebují. Zlínský kraj přispívá na ty dotační tituly, o které žádají starostové obcí a které v seznamu jiných dotací prostě chybí.

Jediným nespokojeným s realizací akce HŘBITOV může být Ing. arch. Martin Velecký, který nad rámec daného projektu navrhl a vyprojektoval umístit na hřbitově dvě odpočinková místa s použitím povrchu ze štěrkových trávníků. Projekt odpočinkových míst také počítá s výsadbou listnatého stromu nad každou lavičkou. Považte! Martin má odvahu navrhnout v areálu hřbitova výsadbu dvou živých, skutečných listnatých stromů. Dovolíme mu to? Nebude listí ze stromů každý podzim předmětem stížností šumické veřejnosti? Počkám si na reakce veřejnosti a nebudou-li negativní, příští rok vysadíme na hřbitově zkušebně dva první listnaté stromy.

Josef Jančář, starosta


Vytvořeno: 23. 11. 2015
Poslední aktualizace: 29. 8. 2017 14:12
Autor: Správce Webu