Hlášení poruch
Hlášení poruch veřejného osvětlení, místního rozhlasu a kabelové televize.

Místní poplatky 2017
Od 25. 1. 2017 vybíráme poplatek:
  • za odvoz odpadu ve výši 400 Kč/osoba
  • za kabelovou televizi ve výši 1560 Kč
  • za psa ve výši 100 Kč/pes, další pes 150 Kč

Poplatky jsou splatné do 30.6.2017.

Poplatky je možné zaplatit denně v pokladně OÚ a nebo na účet obce: 4722721/0100, variabilní symbol uvádějte č.p.

Pověsti ze Šumic a okolí

V naší vlasti je spousta zajímavých míst, spojených s významnou historickou událostí, baladou či pověstí. Dříve bylo vyprávění takřka jedinou formou, jak předávat tyto příběhy dalším generacím a díky tomu se nám dochovaly dodnes.

K okolí Šumic se váže hned 7 pověstí a byla by škoda neuchovat je pro další pokolení. Máme příležitost projít se přírodou, navštívit zajímavá místa a zpříjemnit si tak volný den v kterémkoli ročním období.

Pověsti, tak jak je předkládáme, sesbíra a napsal pan Petr Podhořan a byly na pokračování vydávány v roce 1969 v tehdejším týdeníku Slovácká jiskra.

Vy se můžete těšit na všech sedm pověstí, které se v průběhu dalších vydání Šumického zpravodaje objeví v každém jeho čísle. Dnes začínáme šňůru povídek první z nich a tou je Žižkův dub.

Oldřich Krhůtek

PUTOVÁNÍ PO ŠUMICKÝCH POVĚSTECH

Výchozím bodem značené trasy je železniční zastávka v Šumicích. Přejdeme přechod přes koleje a pokračujeme rovně 100 m po červenobílém místním značení, přes potok Ovčírku, pak po 200 m odbočíme doleva a úzkou uličkou vycházíme za poslední domy.

Tady nás čeká jediné větší převýšení volným terénem až po šumický vodojem. Odměnou je nám pěkný výhled na Šumice, Nezdenice a vlevo vrch Babí hůrka - 384 m n.m.

Vzdálený horizont lemují hřbety Bílých Karpat východně od Lokova přes Mikulčin vrch, Malý a Velký Lopeník, až po Velkou Javořinu - 970 m n.m.

Další část značení vede po lesní cestě a po 300 m přicházíme k místu první pověsti „O nerozvážném závodníku“ zvanému U koňa. Ze dvou statných dubů zde za pomoci podpěry čeká na svůj zánik torzo jednoho z nich. Pokračujeme dál z části po „kotárové„ cestě ke kameni vítězství, kde zároveň končí místní značení a přecházíme na žluté turistické. Pokračujeme mírně doleva a po 500 m vcházíme do části lesa zvané Goliáška, ke které se váží hned tři pověsti. „Myslivna pod Goliáškou, „Zbojníci v Goliášce“ a „Žižkův dub“. Pod mohutnými buky si můžeme odpočinout před dalším putováním. Z Goliášky na Nivky je možné zvolit dvě trasy. První je cesta zpět ke Kameni a dále po žluté na Nivky. Druhá – neznačená – začíná stejně , ale po 100 m odbočíme doleva po lesní cestě a strmým klesáním se dostaneme na rudické lúky, které přejdeme šikmo vpravo a podle Ovčírky plné zátočin po pěšině přijdeme k místu třetí pověsti nazvané „Tataři pod Goliáškou“. V příjemném prostředí altánu u rybníka si můžeme opět odpočinout. Posledním místem je vrch Babí hůrka s pověstmi „Přináší zlato lidem štěstí?“ a „Pověst ze Šumic a Rudic“. Přivede nás k němu žluté turistické značení se stálým pozvolným stoupáním. Od myslivecké chaty se nabízí hezký výhled na Šumice v pozadí s Uherským Brodem a západním směrem, odkud jsme přišli, je vidět hrad Buchlov s Barborkou. Cesta zpět do Šumic není značená – můžeme sejít podél Hradské, nebo širokou polní cestou, či znovu na Nivky a po zpevněné cestě se vrátit až k železniční zastávce.

Část trasy po Nivky není náročná, zvládnou ji rodiče s malými dětmi stejně jako senioři.

U každého místa je stručný obsah jedné z pověstí a možnost posezení s odpočinkem. Místní značení zároveň kopíruje až do Goliášky cestu, po které se v minulosti vydávalo procesí ze Šumic na Provodov.

Trasa z Goliášky na Rudické lúky a dále na Nivky je na orientační mapce vyznačena přerušovanou zelenou.

Fotogalerie

 

Soubory ke stažení


Aktuální hlášení
Pan Synek z Vacenovic bude prodávat ve čtvrtek 20.7.2017 v době od 9.00 do 9.30 hod. jablka Golden, Jonagold a Šampion 15–19 Kč/kg, nové brambory 10 Kč/kg a včelí med 140 Kč/kg.
Drůbežárna Prace bude v pondělí 24.7.2017 ve 13:00 hod. prodávat kuřice všech barev - 170 Kč/ks, chovné kohouty, roční slepice - 80 Kč/ks, jatečné kachny 3 - 4kg 190kč /ks, káčata, husokačeny, krůty, brojlerová kuřata a krmivo pro drůbež a králíky + vitamínové doplňky a dále pak vykupovat králičí kožky - 5 Kč/ks.
Tuto sobotu 22.7.2017 se na plochodrážním stadionu Březolupy bude konat třetí závod seriálu Přeboru jednotlivců. Začátek závodu je stanoven na 16.00 hodin. Na nevšední adrenalinový zážitek Vás srdečně zvou březolupští pořadatelé.
Firma TOKO AGRI a.s. Rudice přijme ihned pracovníky do výroby ovocných moštů. Náplní práce je manuální práce při výrobě moštů a pyré, práce se surovinou, obsluha lisu, plnění do obalů a manipulace. Práci nabízí na hlavní pracovní poměr nebo i brigádně. Podrobnosti získáte na webových stránkách firmy www.toko.cz, tel. 724 626 190 nebo osobně na adrese Rudice 36.
Hlášení ze dne 19.07.2017
Všechna hlášení