Trchalíkova usedlost byla vyhlášena Lidovou stavbou roku 2017

Trchalíkova usedlost byla vyhlášena Lidovou stavbou roku 2017
Autor: obecní úřad | 05.10.2017

ZLÍN - Uznání Lidová stavba roku 2017 za příkladnou obnovu lidové architektury ve Zlínském kraji předal dnes hejtman Jiří Čunek majitelce „Trchalíkovy" usedlosti č. p. 210 v Šumicích Stanislavě Janíčkové. Stalo se tak při slavnostním vyhodnocení 13. ročníku iniciativy Zlínského kraje, jejímž cílem je podpořit vlastníky ochotné přičinit se o záchranu a využití památek lidového stavitelství na území kraje. Vítěz zároveň s uznáním ve formě pamětní destičky vždy získává i finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun. „Přesně víme, jak s touto peněžní částkou naložíme. Investujeme ji do opravy dřevěné podlahy ve výminku," řekl syn oceněné majitelky Petr Janíček. Renovace usedlosti trvala šest let a na začátku rodina zvažovala, zda to vůbec má smysl. Požádali tedy o pomoc památkáře z Uherského Brodu, kteří byli překvapeni historickou hodnotou této stavby a poradili, jak postupovat při obnově.

Hejtman Jiří Čunek ocenil, že jak v minulém roce, tak i letos získávají ocenění Lidová stavba roku fyzické osoby, pro něž je proces obnovy objektů finančně nákladný a složitý. „Velmi si vážíme toho, když se i přes řadu nesnází tito soukromí vlastníci pouštějí do často hodně náročných rekonstrukcí. Je zajímavé, že zatímco lidé se většinou památkářů bojí, v tomto případě se právě díky památkářům majitelé rozhodli pro záchranu stavby," konstatoval hejtman Jiří Čunek.

Celkem byly letos na Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje podány 4 návrhy, a to:

Dům č. p. 285 v Karolince - Raťkově

Tzv. Hrabinova usedlost č. p. 19 v Kaňovicích

Stodola u domu č. p. 77 v Bystřici pod Lopeníkem

„Trchalíkova" usedlost č. p. 210 v Šumicích.

Stavba v Šumicích se skládá z obytného domu, stodoly a vozovny. Soubor zemědělské usedlosti je vzácným dokladem způsobu života na venkově v první polovině 20. století v regionu Uherskobrodska. Je důkazem kontinuity vývoje lidové architektury, neboť jde o typickou podobu zemědělského sídla daného regionu.

„Při posuzování jednotlivých objektů je vždy zohledňována především kvalita provedených oprav, stupeň dochované autenticity, vlastní využití stavby i aktivita jednotlivých vlastníků v oblasti péče o kulturní dědictví. Všichni, kdo se snaží o zachování památek lidové architektury v našem kraji, si zaslouží uznání," řekl Miroslav Kašný, krajský radní pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Zpracovala Helena Mráčková, 5. 10. 2017

Další informace: Renata Janečková, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje

Fotogalerie: https://www.kr-zlinsky.cz/uznani-lidova-stavba-roku-ve-zlinskem-kraji-ziskala-usedlost-c-p-210-v-sumicich-aktuality-14317.html

Gratulujeme všem budovatelům širší rodiny paní Stanislavy Janíčkové, rozené Trchalíkové, k získání krajského ocenění LIDOVÁ STAVBA ROKU 2017 VE ZLÍNSKÉM KRAJI.

Za šumickou veřejnost i osobně gratulují

Ing. Josef Jančář, starosta

Václav Marek, místostarosta

 

Fotogalerie

 

Komentáře ke článku

Aktuální hlášení
Ve dnech 20. a 21.10.2017 se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volební místnost, sál KD v Šumicích, bude otevřena v pátek 20.10. od 14.00 do 22.00 hod. a v sobotu 21.10. od 8.00 do 14.00 hod.
Květinka, Eva Bartošová, Vás srdečně zve na dušičkovo-vánoční prodejní výstavu, která se uskuteční v neděli 22.10.2017 v době od 8,30 – 13,00 hod. v prostorách bývalé Jednoty.
Spolek Besedníci oznamuje, že Drakiáda se uskuteční v neděli 22. října ve 14:00 pod vodárkou v Šumicích. Bude se soutěžit o nejhezčího, ručně vyrobeného draka schopného letu. Občerstvení zajištěno. V případě špatného počasí je možnost odložení akce ještě o týden nebo dva, záleží ovšem na přízni počasí.
Zelenina JUVITA bude ve čtvrtek 19.10.2017 od 9:00 do 9:20 hod. před KD prodávat brambory z Vysočiny na uskladnění za 10 Kč/kg, cibuli, český česnek dukát a jablka na uskladnění. Dále nabízí žampiony, hlívu ústřičnou, český med a olejové svíčky za 10 Kč/ks.
Základní škola Šumice pořádá ve středu 25.10.2017 sběr starého papíru. Občané mohou v tento den ráno nachystat sběr před své domy.
Ženský pěvecký sbor ze Šumic Vás všechny srdečně zve na „Setkání s písničkou“, které se uskuteční v pátek 27.10.2017 v 18.00 hod. v kulturním domě. V programu budou hrát, zpívat a tančit: DFS Dřinky ze Šumic, ženské sbory z Bánova, Hroznové Lhoty, Nezdenic, Šumic a šumický mužský sbor. Občerstvení je zajištěno. Vstupné dobrovolné. Těšíme se na Vaši návštěvu.
ZO ČZS Šumice svolává všechny své členy na mimořádnou členskou schůzi, která se koná v sobotu 28.10.2017 v 16.00 hod. v kavárně Peklo. Program: zpráva o další činnosti ZO – provoz traktoru, převod majetku na OÚ, návrh nového výboru, zrušení ZO, diskuze, návrh usnesení, schválení přijatých usnesení. Účast všech členů je nutná, bude se jednat o dalším setrvání ZO ve spolku ČZS.
Hlášení ze dne středa 16:26
Všechna hlášení